Jedna z ekspertek oceniających nasz wniosek o dofinansowanie projektu "Sztuka nauki..." napisała w swojej recenzji, iż projekt "wydaje się być nieco przeładowany". Czytając to zdanie pod koniec roku 2010 mieliśmy wrażenie, że ekspertka rażąco przekroczyła swoje kompetencje, recenzując wniosek na zbyt dużym poziomie ogólności. Po czasie z pokorą przyznajemy, że doświadczona ekspertka wiedziała, co pisze... Oferta naszych zajęć projektowych jest przebogata. Wszystkie zajęcia dzielą się umownie na zadania związane z rodzajem udzielnego uczniom wsparcia. Mamy więc:

1. Zajęcia pozalekcyjne z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Śląskiego, poszerzające zakres zagadnień obowiązkowych w gimnazjum, ukierunkowane na rozwój podstawowych kompetencji naukowo - technicznych. Zajęcia te dzielą się na:

Małe kroki człowieka - wielkie kroki ludzkości. Przełomy w historii nauki.

Kosmos na Ziemi. Nowoczesna technologia w codziennym użytku.

Wiem, że nic nie wiem. Możliwości i granice współczesnej nauki.

2. Zajęcia pozalekcyjne z nauczycielami Gimnazjum nr 24, wykraczające poza podstawy programowe poszczególnych przedmiotów, ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno - przyrodniczych i ICT. Są to:

Nobliści z bliska

Lektury ściśle odczytane

Obywatel w podróży

Matematyka praktyczna

Biologia doświadczalna

Fizyka na co dzień

3. Zajęcia pozaszkolne (wycieczki edukacyjne), ukierunkowane na rozwój treści matematyczno - przyrodniczych doskonalonych w ramach zadania 2. Wyjazdy realizujemy m. in. do następujacych miejsc:

Zakład przetwórstwa odpadów

Rezerwat leśny i okoliczne szlaki

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie (z tym mamy problem, bo nasi uczniowe są za młodzi)

Planetarium Śląskie

Bank, Urząd Skarbowy

Muzeum Powstania Warszawskiego

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

4. Indywidualne i grupowe warsztaty w psychologiem.

5. Doradztwo edukacyjno - zawodowe.

6. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem porozumiewania się w j. obcych, kompetencji informatycznych oraz ekspresji kulturalnej. Oferujemy m.in.: zajęcia z native speakerami j. angielskiego i niemieckiego, basen, siłownię, zajęcia informatyczne, grupę teatralną, chór szkolny, rękodzieło artystyczne oraz liczne zajęcia sportowo - rekreacyjne.

Jest w czym wybierać... Ofertę zajęć adresujemy do wszystkich naszych gimnazjalistów, a także do szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu, z której rekrutuje się blisko 100% naszych uczniów.

Aktualny harmonogram zajęć znajduje się  tutaj.