Śladami  Sobieskiego, Habsburgów i nie tylko

Dwa piękne majowe dni 2009r.  nasi uczniowie spędzili w nietypowy sposób. 43-osobowa grupa wybrała się w edukacyjno – turystyczną podróż do Czech oraz Austrii.

Eskapada, choć krótka, pozwoliła poznać fragment najwspanialszego regionu krasowego w środkowej Europie – Morawskiego Krasu. 21 maja uczestnicy podczas żywej lekcji geografii podziwiali stalaktyty, stalagmity i stalagnaty o niezwykłych kształtach w jaskini Punkevni, spłynęli łodziami podziemną rzeczką Punkvią i dotarli na samo dno przepaści Macocha .

Już 22 maja podążali śladami  Jana III Sobieskiego, zdobywając historyczne wzgórze Kahlenberg i odbywając skróconą lekcję historii w kaplicy kościoła św. Józefa. Potem przyszedł czas na Habsburgów: bulwar Ringstrabe, pałac Hofburg, Belweder, Opera Państwowa,  katedra św. Szczepana,  pałac Schonbrunn z malowniczym parkiem i przepiękną Gloriettą, spod której rozciąga się niezapomniany widok na Wiedeń – światową stolicę muzyki.

Jak w kalejdoskopie – wartka opowieść przewodnika, szybko zmieniające się obrazy, migawki z historii, geografii, sztuki. Gimnazjaliści, przyzwyczajeni przez media do szybkiego przekazu informacji, chłonęli wszystko jak gąbka. Jedna z uczennic w drodze powrotnej powiedziała: „ Teraz wiem, co warto w Wiedniu zobaczyć, ale potrzeba na to więcej czasu”. I taki właśnie był cel tej wyprawy – rozbudzić ciekawość, pokazać kawałek Europy... zwłaszcza tym uczniom, którzy rzadko opuszczają granice własnego osiedla czy miasta.