Wenecja 2013

W tym roku szkolnym mgr Łukasz Rogowski zaproponował naszym gimnazjalistom wypad  do Wenecji.

O wrażeniach z wyjazdu napiszemy już wkrótce, a - póki co - kilka ciekawostek.

Tegoroczny karnawał w Wenecji zakończył się 12 lutego, ale nie tylko dlatego, że akurat tego dnia wypadły ostatki.

Tego dnia Adriatyk zalał Wenecję.

Powtórzyło się zjawisko zwane acqua alta, wysoka woda, fale z zatoki, popychane wiatrem, zalewają miasto. Jednak tym razem zjawisko osiągnęło rzadko spotykany poziom. Głębokość wody na Placu Św. Marka osiągnęła 143 cm a więc grubo powyżej pasa, wręcz do piersi wysokiego człowieka. Rekordową acqua alta zanotowano w 1966 roku, poziom wody na starym mieście osiągnął wówczas 194 cm.

W Zatoce Weneckiej budowany jest system tam (projekt "Mojżesz"), który ma uchronić miasto przed tym fenomenem. Według planu, system powinien zostać oddany do użytku w 2014 roku.

Niecierpliwych (zwłaszcza poliglotów) zapraszamy na wirtualny spacer po Wenecji.

Miłośnikom X Muzy polecamy film "Wenecja" w reż. Jana Jakuba Kolskiego.

Wielki dzień, czyli wyjazd - nastąpił 11 czerwca! Hurra!

Z ziemi polskiej do włoskiej!

Jest środa (11 czerwca) godzina 2316, więc mniej więcej 7 godzin temu nasi uczniowie i nauczyciele rozpoczęli podróż do Włoch. Och!

Życzyliśmy im szerokiej drogi, niebolących karków i niespuchniętych nóg. Na miejscu zaś - niezapomnianych wrażeń!

(Uwaga! Będzie po włosku!) Ci vediamo il  Lunedi, czyli do zobaczenia w poniedziałek.