Konferencja „Między wolnością a bezpieczeństwem w szkole”, organizowana jest od 2009 r. przez Gimnazjum nr 24 w Zabrzu, w ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu. Przedsięwzięcie to ma na celu wyposażenie uczestników w merytorycznie przydatne wiadomości i umiejętności, które mieszczą się pod umownym i bardzo pojemnym tytułem. Pojemna i wieloaspektowa jest też szkolna rzeczywistość, dlatego wierzymy, że nigdy nie zabraknie inspiracji dla organizatorów jak również dla prelegentów w kolejnych edycjach konferencji.

Tematyka konferencji wypływa z doświadczeń i refleksji dyrektora i części kadry pedagogicznej Gimnazjum nr 24, a jednym z celów konferencji jest więc wyjście naprzeciw oczekiwaniom przynajmniej części środowiska oświatowego naszego miasta i nie tylko. Innym celem jest próba stworzenia forum wymiany doświadczeń, poglądów, wiadomości przez osoby zaangażowane w jakikolwiek sposób w edukację. Temu celowi ma też służyć m.in. wydawanie publikacji książkowej obejmującej nie tylko wystąpienia i dyskusje z konferencji ale także inne materiały, autorstwa nauczycieli i dyrektorów, o tematyce pokrewnej konferencji, którymi chcieliby podzielić się z innymi. Ostatnim wreszcie celem przedsięwzięcia jest próba pedagogizacji rodziców. Mimo, że obserwujemy coraz większą ich aktywność i świadomość w sprawach szkolnych, to jednak nasze oczekiwania pod ich adresem co do partnerskiej współpracy w sferze wychowawczej wciąż nie są w pełni zaspokojone.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu oferty merytorycznej konferencji dokładamy starań, aby wśród prelegentów pojawiały się osoby doświadczone, legitymujące się uznanym dorobkiem. Zależy nam jednak także na prezentacji doświadczeń i dorobku zabrzańskiej kadry pedagogicznej, dlatego wierzymy, że w każdej edycji znajdą się chętni aby wziąć udział w sympozjum i przygotować materiały do wygłoszenia lub do druku.