KILKA SŁÓW O PROGRAMIE COMENIUS

Partnerskie projekty szkół Comenius promują współpracę europejską pomiędzy grupami uczniów i nauczycieli z różnych krajów europejskich. Obejmują one szkoły z krajów uczestniczących w programie „Uczenie się przez całe życie”: 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandia, Norwegia, Lichtenstein oraz Turcja. W nadchodzących latach do programu mają dołączyć Szwajcaria, Chorwacja oraz Macedonia.

Program Comenius wspiera różne rodzaje działalności, m.in.:

• Program Partnerskie Projekty Szkół Comenius propaguje współpracę między wszystkimi rodzajami instytucji, które umożliwiają zdobywanie ogólnego, zawodowego lub technicznego wykształcenia, począwszy od edukacji przedszkolnej do średniej, z uwzględnieniem szkół specjalnych oraz instytucji zwykle nie nazywanych szkołami, jednak oferujących wykształcenie wspomnianego typu.
  • Partnerstwo eTwinnig wyznacza sobie te same cele i działania, co Program Partnerskie Projekty Szkół Comenius, jednak w ramach polepszenia współpracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Partnerstwo to stanowi uzupełnienie i jest często wykorzystywane jako kontynuacja zakończonego programu Comenius. Służy ono także do pogłębiania trwającej współpracy lub przygotowania do udziału we współpracy.
  • Doskonalenie zawodowe w ramach projektu Comenius umożliwia kadrze dydaktycznej udział w szkoleniach zawodowych, np. kursach, stażach towarzyszących, w innych państwach europejskich.
  • Asystentury Comeniusa przewidziane jako możliwość dla przyszłych nauczycieli w nauczaniu szkolnym w innym kraju europejskim.

Cele szczegółowe Programu Comenius:

• rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
  • rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej umiejętności językowych;
  • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Działania wspierane w ramach Programu Comenius:

a. Mobilność obejmująca:

• wymianę uczniów i kadry;
  • mobilność w szkołach dla uczniów oraz staże w szkołach lub przedsiębiorstwach dla kadry nauczycielskiej;
  • uczestnictwo w szkoleniach dla nauczycieli i pozostałej kadry nauczycielskiej;
  • wizyty studyjne i przygotowawcze w ramach działań związanych z mobilnością, partnerstwem, projektami lub sieciami (również seminaria kontaktowe);
  • praktyki dla nauczycieli i przyszłych nauczycieli;

b. Tworzenie partnerstw:

• pomiędzy szkołami w celu rozwijania wspólnych projektów oświatowych dla uczniów i ich nauczycieli;
  • pomiędzy instytucjami pełniącymi rolę lokalnej lub regionalnej władzy oświatowej w celu wzmacniania europejskiego wymiaru w edukacji, realizacji celów programu Comenius, rozwijania struktur współpracy międzynarodowej, w tym przygranicznej a w konsekwencji wzbogacenia oferty edukacyjnej dla uczniów (Comenius Regio od 2009 roku).

Szczegółowe informacje na temat programu Comnius, zasad ubiegania się o granty, realizacji projektów, itp. Można uzyska na oficjalnej stronie internetowej programu Comenius: