To innowacja wdrożona w roku szkolnym 2008/2009 w jednej z klas pierwszych. Jej realizacja opiera się na współpracy naszej szkoły z pracownikami naukowo – dydaktycznymi Uniwersytetu Śląskiego (Instytut Nauk o Kulturze), którzy w każdym tygodniu prowadzą dodatkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy innowacyjnej.

Harmonogram zajęć dodatkowych w ciągu trzech lat nauki w gimnazjum przedstawia się następująco:

W gimnazjum nie można nauczać przedmiotów takich jak, np. „Podstawy logiki” lub „Człowiek w kulturze” – zagadnienia te są więc realizowane przez pracowników naukowych UŚ pod szyldem zbliżonych przedmiotów gimnazjalnych, np. matematyki, wiedzy o społeczeństwie, historii, a oceny otrzymywane przez uczniów w ramach zajęć innowacyjnych traktowane są jako oceny cząstkowe z danego przedmiotu.

Poza dodatkowymi zajęciami dla uczniów pracownicy naukowi UŚ stwarzają im także możliwości udziału w zajęciach ze studentami na uczelni, w imprezach współorganizowanych przez uniwersytet. Przyjęte zasady innowacji zakładają także konsultacje, warsztaty i wykłady prowadzone przez współpracujących z nami naukowców dla nauczycieli Gimnazjum nr 24.

Dzięki innowacji „Kuźnia talentów, kuźnia charakterów” młodzież gimnazjalna zyskuje możliwość zaznajomienia się z treściami kształcenia znacznie poszerzającymi zakres podstawy programowej, zyskuje także możliwość pierwszego kontaktu ze środowiskiem uniwersyteckim. Daje to naszym uczniom przedsmak możliwości rozeznania tego, czym chcieliby się interesować, czego chcieliby się uczyć, co studiować. Nie tylko więc talenty i charaktery naszych uczniów ale całe ich osobowości zyskują świetne perspektywy dalszego rozwoju i to już na poziomie szkoły gimnazjalnej. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!