Międzynarodowy Dzień Muzyki 2014`

... a mury drżały!

Kilka lat temu narodziła się w naszym gimnazjum nowa świecka tradycja - prawdziwie koncertowe obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki. Pomysłami na gości sypią jak z rękawa na przemian: mgr Joanna Klajnowska - Pełka i dr Eleonora Czyba.

Tym razem 1 października zagrali/ły dla nas "Częstochowa Pipes & Drums", czyli jedyna w Polsce orkiestra grająca tradycyjną muzykę szkocką na dudach i bębnach. Bębny - na szczęście - nie przyjechały, sędziwe mury 24 mogłyby nie wytrzymać.

Niesamowite! Jaką moc mają te instrumenty! Jaki talent wykonawcy! Niezapomniane przeżycie dla uszu! Sama przyjemność dla oczu!

Zapraszamy na profil zespołu na Facebooku (częstochowa.pipes.and.drums). Zainteresowanych odsyłamy na zajęcia do Częstochowy (Łukasz Bigas, Kacper Sielski, Dominik Argasiński i Kasia Pająk pierwszą próbę mają już za sobą!).

Zapraszamy na materiał filmowy na stronę TVZ (początek ok. 7 minuty). I do naszej fotogalerii.

Międzynarodowy Dzień Muzyki 2013

Trio akordeonowe zagrało w Gimnazjum 24!

Jak co roku 1 października uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jak? Zgodnie z naszą tradycją - z muzyką na żywo w wykonaniu profesjonalistów.

Kto zagrał? Absolwenci Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu, gdzie przez lata wspólnie szlifowali swoje umiejętności techniczno - muzyczne. Tam też powstał pomysł założenia zespołu zainspirowanego słynnym trio akordeonowym „Motion Trio”. Grają głównie muzykę rozrywkową: jazz, bluesa, rocka, pop. W repertuarze zespołu znajdują się  także utwory filmowe i klasyczne. Swoją muzyką, a przede wszystkim opracowaniem i aranżacją znanych motywów, pragną pokazać zalety i piękno tego zmysłowego  instrumentu. Skład tria stanowią: Jeremiasz Frączek, Grzegorz Jurczyk i Paweł Jurczyk.

Co usłyszeliśmy 1 października? Między innymi covery piosenek Show must go on, Requiem for a dream, Somebody that I used to known, wykonane na trzy akordeony. Zabrzmiała również muzyka filmowa, Bobby McFerrin i inni. Zaprezentowane zostały także rzadziej spotykane instrumenty, takie jak melodyka i ukulele.

Koncert z wprawą godną wytrawnego konferansjera poprowadziła dr Eleonora Czyba, przypominając przy okazji historię naszych spotkań z muzyką, których pomysłodawczynią jest pani mgr Jolanta Stajszczyk - Mross.

Zapraszamy do fotogalerii.

Międzynarodowy Dzień Muzyki 2012

Pojedziemy na łów...

Już od kilku lat 1 października to w Gimnazjum nr 24 dzień wyjątkowy. Święto muzyki!

I tym razem melomani nie mogli się czuć zawiedzeni, ponieważ za nami niezwykły koncert (jak zwykle w sali gimnastycznej).

Gościliśmy już kwintet dęty, kwartet smyczkowy i chór Resonans con tutti. Kto wystąpił tym razem? Na lewo patrz! Ciekawe, kto zgadł... Śląski Zespół Muzyki Myśliwskiej w  strojach galowych zabrał  słuchaczy w muzyczną podróż: przez w knieje i dąbrowy, wiedeński dwór, czeskie salony... aż po amerykańskie sale kinowe. W ruch poszły - tuba, puzon waltornia, trąbki, ale też tradycyjne instrumenty myśliwskie.

Widownia podrygiwała, podśpiewywała, poklaskiwała. Zatańczyć nikt się nie odważył,choć zachęcano.

Za organizacją tego koncertu stoją panie: Eleonora Czyba i Joanna Klajnowska. Niewiele jednak udałoby się zrobić, gdyby nie hojność firmy ELZAB oraz  rodziców naszych uczniów, którzy zasilili konto Rady Rodziców. Baardzoo dziękujemy!

Międzynarodowy Dzień Muzyki 2011

Głos jak dzwon!

Jak co roku w naszym gimnazjum z okazji święta muzyki uczniowie i nauczyciele wysłuchali pięknego koncertu. Tym razem wystąpił znany zabrzański chór - Resonans con tutti, w repertuarze a capella pod batutą pana Waldemara Gałązki.

Dwa lata temu podziwialiśmy orkiestrę dętą. Rok temu - kwartet smyczkowy. Co się okazało w środę (28 września 2011r.)? Okazało się, że ludzki głos to niezwykły instrument, że w niczym nie ustępuje instrumentom tradycyjnym. Resonansie con tutti, moc była z Wami!

Błyskotliwą konferansjerkę prowadziła ekschórzystka - pani dr Eleonora Czyba (nasz matematyk).

PS O koncercie z punktu widzenia chórzysty można poczytać tutaj.

Międzynarodowy Dzień Muzyki 2010

Skrzypaczki grały pierwsze skrzypce!

Jakie dźwięki dobiegały 1 października z sali gimnastycznej Gimnazjum nr 24? Odgłosy kozłowania piłki, tupot nóg, gwizdek nauczyciela? Pudło!

Nasza sala gimnastyczna - jak zwykle 1 października - stała się salą koncertową. Na scenie wystąpił tym razem kwartet smyczkowy, czyli pierwsze skrzypce, drugie skrzypce, altówka i wiolonczela w repertuarze klasycznym okraszonym nutą rozrywki.

Cztery utalentowane absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach (Rysunek kłamie!) przeprowadziły niecodzienną lekcję muzyki, podczas której Ola z 1a, dyrygując  zmiennym tempem w rytmie na dwa,  zaskoczyła miniorkiestrę i rozbawiła publiczność. Następne takie zajęcia dokładnie za rok!