Gimnazjum nr 24 im. Henryka Jordana w Zabrzu
 • fotoj.JPG
 • fotoi.JPG
 • fotoh.JPG
 • fotog-kor1.jpg
 • fotof.jpg
 • fotoe.JPG
 • fotod.jpg
 • fotoc.JPG
 • fotob.JPG
 • fotoa.JPG
 • foto12.jpg
 • foto11.jpg
 • foto07.jpg
 • foto04.jpg
 • foto03.jpg

Nasza grupa teatralna właśnie wróciła z Bytomia z VII Regionalnego Przeglądu Małych Form Teatralnych "Teatroida"! Zdobyła II miejsce w kategorii gimnazjów! Gorące brawa i serdeczne gratulacje!:)

Przypomnijmy, że leitmotivem naszej grupy był w tym roku utwór Jana Brzechwy pt. "Włos". Z tego - zdawałoby się - prostego wierszyka dla dzieci nasi aktorzy wyczarowywali w zależności od potrzeb a to satyrę polityczną, a to satyrę obyczajową, a to rodzinną... Wszystko utrzymane w typowej dla ATT stylistyce - ascetyczna czerń kostiumów, pojedyncze rekwizyty, zindywidualizowanie postacie, dobra muzyka...

 

Srebrna Maska dla ATT! (kwiecień 2017)

Wiadomość z ostatniej chwili! Nasza grupa teatralna na 63.Festiwalu im. Norberta Kroczka zdobyła Srebrną Maskę! Serdeczne gratulacje dla wszystkich aktorów, kostiumów i rekwizytów!:))) Co zagrali? Spektakl "Włos" wg Jana Brzechwy!

Obsada spektaklu:

starościna - Patrycja Orłowska

starosta - Patryk Węgrzyński

kucharz - Adam Vogel

półsłodkie bobo - Weronika Wiśniewska

stryj - Robert Szablicki

teść - Bartek Hadacz

wuj - Adam Vogel

geometra - Marcelina Kołpacka

sędzia śledczy - Anita Adamus

straż ogniowa - Adam Vogel

Kostiumy:

garderoba cała w czerni

szkarłatny szal

apaszka w krówki

2 bandamki

fartuch kuchenny męski

Rekwizyty

wachlarz

telefon RWT z czarnego bakelitu

gazeta Staropolanka

kajet

waza z porcelany

2 talerze

2 łyżki

lupa

fajka

deskorolka

wirtualny włos

Scenariusz

Jan Brzechwa

Muzyka

Antonio Vivaldi "Wiosna"

Klaus Badelt "He`s a pirate"

Ludwig Van Beethoven "V Symfonia"

Henry Mancini "The Pink Panther"

Reżyseria

ATT i Przyjaciele pod okiem p.Katarzyny Woźniak i p.Agnieszki Klar

 

Właśnie wróciły...

... z VI Teatroidy!

2 czerwca 2016 r. odbył się MDK nr 1 w Bytomiu VI Regionalny Przegląd Małych Form Teatralnych. Oczywiście, nasza grupa teatralna nie przepuściła okazji, żeby wystąpić na prawdziwej scenie kameralnej, spotkać się z jurorami i zmierzyć z konkurencją.

ATT zagrała fragmenty komedii Juliusza Machulskiego pt. "Next - ex". Czyli? Historię jedynaczki Marysi (Weronika Wiśniewska) wpadającej na szatański pomysł, dzięki któremu rodzice - matka Zyta (Madzia Faderewska) i  wymagający ojciec (Natalia Kudlek) - w końcu zaakceptują jej chłopaka Marcela (Julia Glosz). Skutecznym narzędziem tego planu okazuje się podstarzały Eustachy (Klaudia Irek). Pikanterii całej sytuacji dodaje jeszcze nieprzebierająca w słowach babcia Kika (Weronika Wiśniewska po raz wtóry).

Z czym wróciło 7 naszych babeczek z Bytomia? Z III miejscem w kategorii szkół gimnazjalnych i z zaproszeniem do Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach!Brawo, dziewczęta! Czytelniku, zajrzyj tutaj.

PS Przypominamy, że ATT otrzymała również wyróżnienie w tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego im. Norberta Kroczka w Zabrzu. Sezon można z pewnością uznać za udany!

Marcowe migdały

17 marca 2010r. przed widownią zgromadzoną w świetlicy wystąpiła Akcydentalna Trupa Teatralna z okolicznościowym programem artystycznym pt. "Marcowe migdały". Młode aktorki, wiedzione niepohamowaną chęcią, by  od czasu do czasu nie być przez chwilę sobą, postanowiły uczcić minione walentynki, Dzień Kobiet i odchodzącą zimę w ten niekonwencjonalny sposób.

Co zobaczyła publiczność mile zaskoczona tym spektaklem? Trzech twardych facetów gdzieś na przedmieściach Nowego Jorku, trzech  Romeów zakochanych w jednej przebiegłej Julii i senioritę Carmen wodzącą za nos  szeregowego, kaprala i torreadora. Były też piosenki o babie, którą zesłał Bóg, o miłości, która nie jest jak pluszowy miś i o okularnikach, którzy czasem skradną swej okularnicy pocałunek...

 


14 października 2010r.

Czwartek godzina 8.oo. W świetlicy trwają gorączkowe przygotowania do spektaklu z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej. Młodzi aktorzy rozgrzewają gardła, powtarzają najtrudniejsze kwestie, ćwiczą ruch sceniczny.

Godzina 9.00. Świetlica pęka w szwach. Trzeba otworzyć drzwi na hall i donieść ławki. Uroczyste powitanie gości. Symboliczna kurtyna idzie w górę. ATT w akcji. Na scenie kolejno pojawiają się podróżni, pustelnicy, reżyserzy, konferansjerzy, raperzy... W końcu TVP Komercja dziękuje za uwagę, przepraszając za ten kanał;)

Godzina 10.00. Sala gimnastyczna. Zupełna zmiana klimatu. Po aktorach w czerni czas na karateków w bieli. Precyzyjne ruchy, koncentracja, trans. Cisza. Krótkie komendy i kolejna sekwencja ruchów. Burza oklasków. Olek przyjmuje wyzwanie. Tomasz - jak to Tomasz - niewierny. Poprzeczka idzie w górę. Niewiarygodne! Ćwiczenie czyni mistrza.

Godzina 11.00. Po raz kolejny świetlica szkolna. Panel dyskusyjny - "Być nauczycielem dawniej i dziś". Druga odsłona obchodów roku jubileuszowego w naszym gimnazjum. Wspomnienia "wielkiej trójki" - p.T.Krausa, p.A.Mosia i p.H.Żabickiej. Chciałoby się więcej i więcej, ale czas mija nieubłaganie...

Co za dzień!;)

 


Narodowe Święto Niepodległości 2010

Jak uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Patriotycznie, edukacyjnie i uroczyście.

Spotkanie rozpoczął mgr Piotr Kunce - dyrektor naszego gimnazjum. Następnie z należytą powagą odśpiewany został "Mazurek Dąbrowskiego".

Mgr Łukasz Rogowski - w trakcie specjalnie na ten dzień przygotowanej lekcji historii  - przypomniał najważniejsze wydarzenia i postacie związane z walką Polaków o  odzyskanie niepodległości. Asystentem naszego historyka był Łukasz Ochocki z 2a, który przygotował prezentację multimedialną pokazującą burzliwe dzieje Polski.

Na zakończenie do świetlicy wmaszerował równym krokiem oddział żołnierzy z "Rotą" Marii Konopnickiej na ustach. Po chwili pod dyktando dowódcy, Wojtka Jabłońskiego, wypowiedzieli słowa przysięgi - "Święta miłości kochanej ojczyzny ...". Namalowali również żywy obraz pt. "Sen Katarzyny II'' i przy akompaniamencie  gitary (Zosia Klar) zaśpiewali poruszającą "Pieśń o fladze" K.I.Gałczyńskiego.

Od pamiętnego 11 listopada 1918r. minęły już 92 lata. A współczesny patriotyzm polega na...

Sprawdź, ile wiesz o  listopadowym święcie.

 

 


Jasełka 2010, czyli Świąteczne dworce

Serdecznie dziękujemy  wszystkim miłym widzom, którzy zasiedli na widowni w naszym szkolnym teatrze 22 grudnia 2010r. o godz. 16.00. Wystąpiliśmy dla Państwa z  prawdziwą przyjemnością!

Aktorki i aktorzy

(tym razem z prawdziwie akcydentalnej grupy teatralnej)

 

Wspomnienie wielkiego finału można przywołać tutaj.

Obsada:  opiekuńczy Józef - Łukasz Rogowski, Maryja i jej brzuch- Elżbieta Iwanek, kobieta spowita w lisy - Oliwia Podobińska, hojny mężczyzna z aktówką - Piotr Kunce, kokieteryjna reporterka - Magda Sobieszek,  arogancki chłopak z gitarą - Witold Brandys,  marudny zawiadowca - Tomasz Kurek,  apodyktyczny reżyser - Zosia Klar, asystentka na zabój zakochana w reżyserze - Natalia Wilk, poprawny Mikołaj 1 - Natalia Przybył,  niepoprawny Mikołaj 2 - Agnieszka Klar, (operator dźwięku - Łukasz Ochocki)

 

 


Dzień Nauczyciela 2011

Jak co roku obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Uczniowie i nauczyciele spotkali się w świetlicy szkolnej na występie Akcydentalnej Trupy Teatralnej i na tajemniczym co nieco.

Program pod prowokacyjnym tytułem "Uśmiech się!" składał się z 2 skeczy i 2 piosenek. Przez scenę przewinęli się Sherlock Holmes (Wojtek Jabłoński), doktor Watson i nóżka( Dominik Sobieszek), drab i złamanie otwarte(Natalia Wilk), damski podmiot i kózka(Nikola Bednarska), reporterka(Ola Gola). Ze sceny wybrzmiały refleksyjna "Dezyderata" i buńczuczna szanta - "24 lutego".

Miłą niespodzianką był również konkurs "Jaka to melodia?" przygotowany przez panią mgr Joannę Klajnowską. Wzięły w nim udział 2-osobowe drużyny mieszane nauczycieli i uczniów. Bezkonkurencyjni okazali się pan mgr Andrzej Kasperek i Nikola Bednarska, zdobywając w rundzie finałowej maksymalną ilość punktów.

 

 

Law, law, law 
...

W zamku po lewej właśnie odbywają się huczne zaślubiny przystojnego księcia (Wojtka Jabłońskiego) z  Marysią z dziada pradziada (Natalią Wilk) i giermka z rzadka myślącego (Dominika Sobieszka) z królewną nad wyraz męską (Nikolą Bednarską). Uroczystościom tym  z zachwytem przygląda się król okrutny i podły (Aneta Kuhnert), który wreszcie może spać spokojnie, bo wydał paskudną córkę raz na zawsze za mąż. Tylko sekretarz (Jonatan Danilewicz) cichutko chlipie w kąciku, albowiem został starą panną...

A tak w ogóle - o co kaman? O marcowy premierowy występ ATT, który osłodził solidnym uczniom naszego gimnazjum trudy ubiegłej środy, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Strzały Amora dosięgały to tego, to owego...,więc w powietrzu unosiła się law, law, law:)♥

 

 

 

ATT z panem Dickensem w SP30

Sięgnijcie pamięcią, Drodzy Czytelnicy, do piątkowego wieczoru 18 stycznia 2013roku. Na dworze mróz, śnieg pięknie się skrzy w świetle księżyca. Ulice naszego osiedla niemal zapadły już w zimowy sen. Mieszkańcy powoli przechodzą na weekendowy tryb działania - wkrada się odrobina spokoju, błogiego rozleniwienia, perspektywa dwudniowego odpoczynku...

A tymczasem w SP30 trwają gorączkowe przygotowania do niezwykłego koncertu. Anioły i aniołki zapraszają gości do sali gimnastycznej, tam piękna dekoracja i magiczny półmrok - tylko na scenę pada snop światła. Wszystko gotowe? Można zaczynać!

Powitanie pani dyrektor - mgr Lidii Dylewskiej - wypowiedziane aksamitnym głosem komponuje się z nastrojem panującym na sali. Co nieco o aniołach pani wicedyrektor - mgr Jolanty Jaskółki - uchyla wszystkich rąbków tajemnicy. Potem już tylko występy. Fragment "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa (gościnny występ naszego ATT); kolędy i pastorałki w wykonaniu żywiołowych "Dzieciaków" i "Talencików" - a to skocznie, a to nostalgicznie, a to solo, a to chórem; wiersze a propos; energetyczna hiszpańska kolęda (gościnnie nasza Septyma); wrony w wykonaniu grupy "Nie przeszkadzaj" wg pomysłu pani mgr Anny Dermont - Brandys jako fascynujący kontrapunkt widowiska...

Pięknie było, miło było! Ech... 

 

 

 

 

 

 

Linki
Partnerzy szkoły

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookie, których używamy i jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatności.

  Akceptuję Politykę prywatności na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information